Dzień Pola w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Karzniczce

Przygotowały:
 Magdalena Piekutowska i Monika Wójcik, specjaliści ds. doświadczeń w COBORU SDOO w Karzniczce

Tradycyjnie już, dzięki współpracy Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian COBORU w Karzniczce z Słupskim Oddziałem Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, zorganizowany został pokaz doświadczeń roślin rolniczych, tzw. Dzień Pola. W tym roku impreza odbyła się 21 czerwca pod hasłem „Inicjatywa białkowa COBORU”. Głównym celem spotkania było propagowanie uprawy roślin bobowatych, tj. soi, grochu siewnego, bobiku, łubinu wąskolistnego i żółtego. Szczególny nacisk położono na pokazanie rolnikom poletek z soją: rośliną, która coraz częściej pojawia się na polskich polach. Stan doświadczeń z ww. gatunkiem w SDOO jest zadowalający, co potwierdza możliwość jego uprawy w gospodarstwach naszego województwa.

Postęp hodowlany w nowych odmianach soi spowodował, że wśród kilkunastu odmian wpisanych do Krajowego Rejestru, odnaleźć można odmiany wczesne, które mają szansę na pełną wegetację w klimacie nadmorskim. Warto podkreślić, że niektóre z nich charakteryzują się także bardzo ważną cechą morfologiczną z punktu widzenia udanych żniw: wyższym w porównaniu do starszych odmian osadzaniem dolnych strąków. Specjaliści ds. doświadczeń, pracujący na co dzień w SDDO w Karzniczce oprowadzili zainteresowanych rolników oraz doradców ODR po polach doświadczalnych, na których można było zobaczyć doświadczenia odmianowe następujących gatunków: zbóż ozimych i jarych, ziemniaków (różne grupy wczesności) rzepaków ozimych oraz wcześniej wspomnianych roślin bobowatych. Podczas spotkania można było obejrzeć także poletka pokazowe firm: ATR Agrohandel i Biostyma. Pan Maciej Kobus z firmy ATR Agrohandel krótko scharakteryzował doświadczenia z pszenicą ozimą i rzepakiem ozimym. Poza tym szczegółowo przedstawił sytuację w rolnictwie w innych częściach naszego kraju. Pan Piotr Radoch z firmy Biostyma, opierając się na obserwacjach prowadzonych w doświadczeniach łanowych z jęczmieniem jarym, wskazał widoczne różnice we wzroście i rozwoju roślin po zastosowaniu produktów firmy: biostymulatorów, nawozów płynnych i krystalicznych.

Poza tym, rolnicy mogli odwiedzić stoisko firmy Innvigo- polskiego producenta środków ochrony roślin, reprezentowanej przez Pana Andrzeja Borychowskiego. Pomimo upalnej pogody, zainteresowanie uczestników było bardzo duże. Zorganizowane spotkanie przyniosło wiele wymiernych korzyści: umożliwiło wymianę doświadczeń i wiedzy pomiędzy rolnikami, doradcami, przedstawicielami firm oraz pracownikami stacji. Istotnym punktem spotkania było podsumowanie dotychczasowych warunków pogodowych z realnym spojrzeniem na zbliżające się wielkimi krokami, przyspieszone żniwa. Na podstawie obserwacji poletek doświadczalnych oraz własnych pól, wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że jedyne czego potrzeba, to kilkugodzinny opad deszczu. Długi spacer po polach doświadczalnych połączony z ciekawą, merytoryczną dyskusją o odmianach roślin rolniczych zakończył się wspólnym posiłkiem. Dziękujemy wszystkim przybyłym do Karzniczki gościom.