Narodowa Wystawa Rolnicza w Poznaniu

W Poznaniu w dniach 30 listopada a 2 grudnia 2018 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się Narodowa Wystawa Rolnicza, zorganizowana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem wystawy było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wystawa została dedykowana polskiej wsi i żywności. Miała pokazać przemiany jakie dokonały się na polskiej wsi przez ostatnie 100 lat. Na stoiskach wystawienniczych można było spróbować tradycyjnych polskich potraw i wyrobów, odbywały się też warsztaty kulinarne, pokazy koni, zawody jeździeckie oraz zabawy i animacje dla dzieci.

Część wystawy została przygotowana przez instytuty badawcze nadzorowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz doradztwa rolniczego. W tworzeniu tej wystawy swój udział miał także Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej w imieniu którego stoisko wystawiennicze przygotowała Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Karzniczce. Na naszym stoisku można było zapoznać się z działalnością urzędową COBORU w sposobie rejestracji odmian, ochrony prawnej oraz rekomendacji odmian w poszczególnych województwach Polski w ramach systemu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO). Przygotowana była także ekspozycja materiałów roślinnych, które znajdują się w doświadczeniach oraz wydawnictw COBORU.

W otwarciu wystawy udział wziął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.