Posiedzenie Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego województwa pomorskiego

Dnia 29 stycznia 2021 r. w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Radostowie odbyło się posiedzenie Pomorskiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią wirusa COVID-19 w posiedzeniu udział wzięli: przewodniczący Zespołu PDO i Jego zastępcy, gospodarz ZDOO w Radostowie oraz sekretarz Zespołu PDO.

Głównym celem spotkania było ustalenie listy odmian zalecanych (LOZ) do uprawy na rok 2021 dla województwa pomorskiego dla roślin ozimych, zbóż jarych, ziemniaków i roślin bobowatych oraz ustalenie doborów dla roślin jarych na rok bieżący. Dodatkowo omówiono aktualne wieloletnie wyniki doświadczeń PDO prowadzonych w miejscowościach: Karzniczka, Radostowo, Lisewo, Wyczechy, Lubań i Dębina w województwie pomorskim.

Po szczegółowej analizie wyników doświadczeń prowadzonych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego oraz zgodnie z opinią Pomorskiego Zespołu PDO na listę odmian zalecanych w roku 2021 zostały wpisane następujące odmiany:

Lp. Pszenica ozima Pszenżyto ozime Żyto ozime Rzepak ozimy
1 RGT Kilimanjaro(A) Belcanto Antonińskie DerrickR
2 KWS Spencer (A) Meloman Dańkowskie Granat Architect F1
3 Comandor (A) Trapero Inspector DK Expiro F1
4 Euforia (A) Kasyno Piastowskie Absolut F1
5 OpokaR (A) Sekret KWS Serafino F1 Advocat F1
6 Artist (B) Temuco KWS Vinetto F1 DK Expansion F1
7 Rotax (B) Tadeus KWS BeradoR F1 AureliaR F1
8 SY Orofino (B) Toro KWS JethroR F1 DukeR F1
9 BosporusR (B) SU LibrusR    
  Jęczmień ozimy      
1 Jakubus    
2 KWS Kosmos    
3 Mirabelle  
4 SU Jule      
Pszenica jara Jęczmień jary Owies Pszenzyto jare
1 Harenda (B) RGT Planet br Bingo Odys
2 Goplana (A) Ismena Kozak Mamut
3 Frajda (B) Pilote Lion Hugo
4 Atrakcja (A) Eldorado Agent  
5 Gratka (A) Avatar Refleks  
6 AuraR (A) MHR Krajan RamboR  
Kukurydza na ziarno Kukurydza na kiszonkę
1 KWS Salamandra 1 Astardo
2 RGT Irenoxx 2 TipicoR
3 RGT BernaxxR 3 Brigado
4 SelistaR 4 ES Watson CCAR
    5 PO 725 CCA
Ziemniak odmiany jadalne Ziemniak odmiany skrobiowe
  Odmiany bardzo wczesne Odmiany wczesne Odmiany średniowczesne
1 Denar Vineta Jubilat
2 Impala Bellarosa Kuba
3 Impresja Ignacy Zuzanna
4   Bohun  
  Odmiany średniopóźne i późne   Odmiany średniopóźne i późne
1 Jurek   Kuras
2 Satina    
3 Tajfun    
4 Laskara    
5 Mazur    
Groch siewny Łubin wąskolistny Łubin żółty Soja Bobik
1 Turnia * Tango Lord Erica Fanfare
2 Tytus Bolero Puma Adessa Apollo
3 Astronaute Neron Perkoz Mayrika Capri
4 Olimp Roland     GranitS
5 Spot Agat      
6 Nemo Regent S      
7 Rivoli Homer S      
R – oznacza odmianę wstępnie rekomendowaną, br – odmiana browarna, F1- odmiana mieszańcowa, * - odmiana pastewna, s – odmiana samokończąca.

Na zdjęciu przedstawiciele zespołu PDO podczas spotkania na sali, studiujący otrzymane dokumenty