Dzień Pola


Dnia 21 czerwca 2023 r. na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Karzniczce, odbył się „Dzień Pola”. Ta coroczna impreza organizowana jest dla osób zainteresowanych uprawą roślin rolniczych w województwie pomorskim, w szczególności roślin zbożowych, bobowatych i soi, rzepaku czy ziemniaków.

Wszystkich zgromadzonych przywitała kierowniczka działu badawczo - doświadczalnego pani Magdalena Wasilewska, która przybliżyła w kilku zdaniach na czym polega praca doświadczalników i z jakimi gatunkami roślin są prowadzone doświadczenia. Następnie wszyscy udali się na lustrację poletek. A tam można było zobaczyć różnorodność odmianową poszczególnych gatunków roślin, w tym pokrój i wysokość roślin, odporność na choroby grzybowe, czy też w jaki sposób rośliny radzą sobie z różnymi warunkami stresowymi, np. z przymrozkami, widocznymi w tym roku przede wszystkim na rzepaku ozimym czy suszą, która dotyka w szczególności zboża jare. Odmiany z każdej grupy uprawnej, wytypowane do Listy Odmian Zalecanych dla województwa pomorskiego, były oznaczone i opisane. Nasze tegoroczne spotkanie umilił pan Thomas Zisopulos z firmy Innvigo, który przedstawił swoje produkty w postaci środków ochrony roślin oraz pani Magdalena Bojarczuk z Hodowli Roślin Smolice, która opowiedziała o odmianach ww. hodowli uprawianych w doświadczeniach PDO.

Po zwiedzaniu doświadczeń wszyscy udali się na poczęstunek, gdzie nastąpiła dyskusja podsumowująca spotkanie oraz wręczenie drobnych upominków od zaproszonych gości wraz z publikacjami COBORU i wynikami PDO.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność, mile spędzony czas, wymianę informacji i już zapraszamy za rok.


Przywitanie wszystkich zgromadzonych przez kierowniczkę działu BD panią Magdalenę Wasilewską
Pan Thomas Zisopulos z firmy Innvigo.
Pani Magdalena Bojarczuk z Hodowli Roślin Smolice
Poletka doświadczalne z poplonami
Lustracja poletek doświadczalnych z pszenicą ozimą.
Doświadczalnicy SDOO Karzniczka