Dzień pola- „Odmiany roślin – ważne ogniwo bezpieczeństwa żywnościowego”.


Dnia 18 czerwca br. na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Karzniczce wraz z firmami chemicznymi Chemirol oraz Innvigo, odbyło się wydarzenie pod nazwą Dzień pola, którego tegorocznym hasłem przewodnim były: „Odmiany roślin – ważne ogniwo bezpieczeństwa żywnościowego”. Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem wszystkich zgromadzonych gości przez dyrektora SDOO Pana Jarosława Kapiszka, który przybliżył działalność badawczo-doświadczalną COBORU.

Następnie uczestnicy wydarzenia udali się na poletka doświadczalne z rzepakiem ozimym, gdzie Pani Magdalena Wasilewska kierownik działu badawczo-doświadczanego zaprezentowała odmiany w doświadczeniu PDO oraz wybrane na LOZ.

Kolejnym elementem spotkania było omówienie wybranych odmian rzepaku przez Pana Piotra Duszejko, przedstawiciela firmy Chemirol a następnie propozycja ochrony chemicznej rzepaku przez Pana Bronisława Kwiatkowskiego przedstawiciela firmy Innvigo. Po lustracji rzepaku udano się na doświadczenia ze zbożami ozimymi, gdzie Pani Monika Wójcik starszy specjalista ds. doświadczeń przybliżyła metodykę uprawy zbóż oraz zaprezentowała odmiany w doświadczeniu PDO oraz wpisane na LOZ.

Przedstawiciel Chemirolu Pan Wojciech Pawlak zaprezentował wyniki plonowania wg COBORU na wybranych odmianach zbóż ozimych, a następnie ponownie Pan Bronisław Kwiatkowski przedstawił propozycje ochrony chemicznej tym razem w zbożach ozimych.

Po części polowej udano się na ciepły posiłek, gdzie była dodatkowo okazja do rozmów oraz wysłuchania prezentacji firm

Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność, mile spędzony czas, wymianę informacji i już zapraszamy za rok.

Przywitanie gości przez dyrektora SDOO w Karzniczce Jarosława Kapiszka
Lustracja poletek doświadczalnych-oprowadza Magdalena Wasilewska
Przedstawieciele firm Chemirol i Innvigo
Demonstracja doświadczeń ze zbożami ozimymi
Pola doświadczalne ze zbożami ozimymi